Sprężarki posiadają zdolność metamorfozy ciśnienia gazu. Cząsteczki medium pozostają po prostu stłoczone w mniejszej pojemności. Ma to wpływ na ruch, gęstość oraz temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego rodzaju efekty są niezwykle pożądane. Na przykład w pracy szlifierek oraz wiertarek. Wykorzystuje się tutaj ogromne ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Tudzież dystrybucja gazów, i wszelkie natryski są oparte na wymuszaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba bądź też sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica między ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco ogromna, dopuszczalne jest przetłoczenie dowolnego materiału.

Oprócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest również obecna w dowolnym szablonowym domu. Wiatrak wprawia w ruch atmosfera, a w następstwie tego wymusza jego przepływ w danym kierunku – sprawdź filtry sprężonego powietrza. Odkurzacz to nic innego, jak maszyna do przetłaczania powietrza. Idąc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek stałych. Należy pamiętać, iż budowa sprężarki jest ściśle połączona z jej przeznaczeniem. Skutkiem tego niektóre urządzenia nie przypominają zwyczajnych sprężarek. Choćby wentylatory, które różnią się wyglądem od standardowych maszyn tłokowych.

Budowa oraz funkcje sprężarki są ściśle związane z jej przeznaczeniem. Zupełnie inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa czy wentylator. Właśnie dlatego rozróżniamy kilka kryteriów podziału. Przed zakupem rzeczowego modelu, musimy dokładnie określić wszelkie indywidualne potrzeby. W szczególe powinniśmy wybrać medium, z którym mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina bądź jeden, czysty gaz. Następnie rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr symbolizowany grecką literą „pi”. Informuje o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w której ciśnienie wzrosło w najwyższym stopniu o dziesięć kilopaskali. Trochę większy spręż wykazuje dmuchawa oraz kompresor.

Urządzenia dzielimy także na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację stworzono ze względu na różnorodnego rodzaju rozwiązania techniczne. W maszynach przepływowych znajdują ruchome detale, odpowiedzialne za spręż. Tudzież w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, jaki zasysa gaz. Mniej istotną kwestią jest wymiar sprzętu. Mamy prawo zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Niemniej jednak w kolosalnych zakładach przemysłowych pojawiają się tylko machiny stacjonarne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
Warto też przeczytać: