Jednym z istotniejszych dokumentów, które posiadać muszą właściciele wielu mieszkań i domów, jest Świadectwo energetyczne. Dokument ten ma za zadanie przede wszystkim poinformować, ile energii potrzebne będzie do jego codziennej eksploatacji i ogrzewania. A to bardzo się może różnić zależnie od rozmiaru obiektu, jego wyposażenia i stanu technicznego.

Zrobienie takiego świadectwa chociażby umożliwi wynajmującym czy kupującym ustalić, na jakie koszty muszą się nastawić i jakie inwestycje będą potrzebne. Samo świadectwo może być wykonane jedynie przez upoważnioną osobę, posiadającą konieczne umiejętności i doświadczenie. Jeśli będzie chodziło o koszty, to wcale one nie są jakoś bardzo wysokie. Za niewielkie mieszkanie bez problemów wystarczy suma około 300 złotych, przy większych budynkach będzie ona kilkukrotnie większa.

Przepisy określają dokładnie, które z informacji powinny zawierać wykonane w prawidłowy sposób Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych znaleźć się więc musi frontowe zdjęcie budynku, dokładny plan ze wymiarowanymi pomieszczeniami, a także informacja o konstrukcji stropów i ścian. Trzeba też uwzględnić technologię ogrzewania wnętrza, jak też przygotowywania ciepłej wody. Istotną częścią także będą obliczenia wykonane przez osobę przygotowującą certyfikat, do jakich się bierze otrzymane informacje. Taki certyfikat po wykonaniu zachowuje ważność przez dziesięć lat, lecz jeśli wykona się w międzyczasie się jakieś istotne przeróbki, to trzeba go zrobić ponownie.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Warto też przeczytać:

Gastronomia – food truck z potrawami całego globu

Dzisiaj umiejętność gotowania jest niebywale ważna dla każdego człowieka oraz jeśli młody…

Jak szykować usługę cateringową oraz ogłaszać catering dietetyczny swoim konsumentom?

Wszyscy lubimy porządnie zjeść. W największym stopniu smakuje nam jedzenie domowe. Mimo…