Okres Bożego Narodzenia to wiele zwyczajów i tradycji, jakie od lat są z nami. Dużo osób nie wyobraża sobie tych dni bez dzielenia się opłatkami, i rzeczywiście we wszystkich domach te białe kawałeczki chleba po prostu są. Bo przecież opłatki to po prostu woda wymieszana z mąką, a później wypiekana przez kilka minut w piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a jego spożywanie rozpoczęło się już w pierwszym okresie chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek stał się symbolem komunii duchowej, zabierać go też zaczęto do domów dla osób, które z różnych przyczyn nie mogły uczestniczyć we mszy.

Wraz z upływem czasu stał się też symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie tylko w naszym kraju, ale też innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami jest między innymi praktykowany we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków nie jest skomplikowana, ponieważ składają się one jedynie z dwóch składników, to znaczy mąki i wody.

Po odpowiednim wymieszaniu masy ta prasowana jest następnie na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Później płaty te są cięte, pakowane i przesyłane do sklepów i kościołów. Tradycyjne opłatki na święta są w białym kolorze, i właśnie takie goszczą na naszych stołach, ale dostać je też można kolorowe, przeznaczone dla zwierząt. Często tłoczy się na opłatkach różnego rodzaju motywy, wykonuje się to przy pomocy specjalnych pras. Motywy te przeważnie mają charakter religijny, ale można też spotkać świeckie, przykładowo rośliny czy budynki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Warto też przeczytać:

Wykorzystanie sztukaterii zewnętrznej – listwy w domu

Sztukateria zewnętrzna cieszy się coraz to znacznie większym powodzeniem i respektem wśród…