Drewniane posadzki z surowych desek, inaczej tak zwane „białe podłogi” używane były nie tylko w wiejskich domach, jednakowoż oraz w drewnianych domach w mieście. W miastach przemysłowych, gdzie większa część robotników rekrutowała się z wypatrującej lepszego bytu ludności okolicznych wsi, pewne tradycje życia codziennego oraz sposobu aranżowania domu przenoszone były oczywiście ze wsi.

Tak w takim razie, w naturalny sposób, w miejskich mieszkaniach, będących mieszkaniami robotniczymi uniwersalnie wykorzystywano podłogi drewniane z surowych desek. Atrakcyjną opcją są również bambusowe podłogi – podłoga bambus. Kładzione były one na belkach podwalinowych, które czasem układane były otwarcie na gruncie. Powierzchnię pod podłogą wysypywano suchym piaskiem, jaki pełnił rolę izolatora oraz pochłaniacza wilgoci.

Na nim bezpośrednio układane były belki oraz do tych belek przybijana podłoga. Grubość desek podłogowych i ich szerokość i długość nie były jakoś znormalizowane, zależały od jakości osiągalnego materiału. Tudzież na pewno wszelkie ich wymiary były pokaźniejsze od desek podłogowych aktualnie dostępnych w sprzedaży. Jako jeden z najbardziej doborowych rodzajów posadzek stosowanych we wnętrzach mieszkalnych używane były (oraz dalej są) parkiety z dębowej klepki.

Nawet te najprostsze, układane w szablonową „jodełkę” przydają wnętrzu dostojeństwa i elegancji. Pierwotnie podłogi drewniane wykonane z drzewa dębowego konserwowane były jedynie przez woskowanie oraz polerowanie. Drewno dębowe należy do najtwardszych oraz w największym stopniu odpornych na ścieranie gatunków drewna, dlatego idealnie nadaje się na posadzki. Poza tym, jego przydatność do takiego zastosowania podnosi odporność na działanie wody oraz jasna barwa.

Wyszlifowane klepki dębowe, po nasyceniu woskiem osiągają głęboką, ciepłą barwę, a wyszlifowanie daje wrażenie czystości i przestronności wnętrza. Żeby podłoga nie utraciła połysku, woskowanie wypada było systematycznie powtarzać, tak samo jak froterowanie i polerowanie. Przy bardziej intensywnej eksploatacji podłogi, jak na przykład w przedpokoju lub ewentualnie pokoju dziecinnym.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
Warto też przeczytać:

Gastronomia – food truck z potrawami całego globu

Dzisiaj umiejętność gotowania jest niebywale ważna dla każdego człowieka oraz jeśli młody…

Jak szykować usługę cateringową oraz ogłaszać catering dietetyczny swoim konsumentom?

Wszyscy lubimy porządnie zjeść. W największym stopniu smakuje nam jedzenie domowe. Mimo…